Schorzenia migdałków u dzieci są diagnozowane bardzo często. Jakie są objawy tego rodzaju chorób? Jak są one leczone?
Zapalenie migdałków może mieć różne przyczyny. Najczęściej mamy do czynienia z infekcją wirusową, lecz również diagnozowane jest schorzenie o podłożu bakteryjnym, czyli inaczej angina. Infekcje bakteryjne najczęściej wywołują paciorkowce, gronkowce, dwoinki zapalenia płuc.
Choroby migdałków często dotykają najmłodszych, dlatego też warto wiedzieć, jakie dają one objawy, a także jak odbywa się wtedy leczenie.
Objawy chorób migdałków u dzieci
Pierwszym symptomem chorób migdałków u dzieci najczęściej jest katar. Dziecko ma wtedy wydzielinę w nosie, zaczyna oddychać przez usta. Następnie objawy mogą różnić się w zależności od tego, co jest przyczyną zapalenia migdałków.
Zakażenia wirusowe posiadają na ogół lekki przebieg. Mogą pojawić się wtedy:
- silny ból gardła
- drapanie, swędzenie gardła
- powiększenie migdałków
- suchy kaszel
- osłabienie
- brak apetytu
- bóle uszu
- bóle głowy
- powiększenie węzłów chłonnych szyjnych
- gorączka
Infekcje bakteryjne powodujące choroby migdałków posiadają bardziej intensywny przebieg. Powyższe objawy mogą być zatem silniejsze. Dodatkowo, pojawia się charakterystyczny symptom w postaci białego nalotu na powiększonych migdałkach.
Leczenie zapaleń migdałków u dzieci
Gdy zauważane są objawy wskazujące na schorzenie migdałków Łódź u dzieci, należy jak najszybciej udać się do lekarza, który będzie mógł potwierdzić diagnozę i zalecić właściwe leczenie. Najlepszym wyborem będzie laryngolog dziecięcy Łódź.
W przypadku, gdy przyczyną są wirusy, najczęściej stosowane jest leczenie objawowe, na przykład łagodzące syropy, tabletki do ssania oraz leki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.
Gdy z kolei zapalenie migdałków ma przyczynę bakteryjną, wówczas konieczne jest włączenie antybiotykoterapii. Lekarz może zlecić również wykonanie wymazu z gardła, aby stwierdzić, czy rzeczywiście infekcja wywołana jest przez bakterie. Wymaz może wskazać także na konkretny gatunek bakterii, co pomaga w dobraniu odpowiedniego antybiotyku.
Poradnie specjalistyczne
kliknij,aby wybrać keyboard_arrow_up
Badania diagnostyczne
kliknij,aby wybrać keyboard_arrow_up
Rehabilitacja
kliknij,aby wybrać keyboard_arrow_up
Poradnia POZ
kliknij,aby wybrać keyboard_arrow_up