Depresja jest schorzeniem, o którym nadal wiemy mało. Jakie objawy mogą świadczyć o pojawieniu się depresji? Jak się ją leczy?
Depresja może dotknąć każdego. To poważne schorzenie, które często bywa lekceważone. Depresja to nie zwykły i szybko przemijający smutek czy sezonowe przygnębienie. To stan, w którym może dojść nawet do popełnienia samobójstwa.
Warto zatem wiedzieć, jak rozpoznawać objawy depresji, aby w porę zgłosić się do lekarza psychiatry albo zalecić taką wizytę bliskiej osobie.
Objawy depresji. Na co zwrócić uwagę?
Depresja może mieć różne przyczyny. Stąd też jej objawy także mogą być zróżnicowane. Mogą one manifestować się tylko w sferze psychicznej, ale również mogą dawać objawy somatyczne, na przykład ze strony układu nerwowego, pokarmowego.
Wśród głównych objawów depresji znajdują się:
- stopniowe obniżanie się nastroju
- brak odczuwania przyjemności
- pesymistyczne myślenie
- apatia i bierność
- zamknięcie w sobie
- poszukiwanie samotności
- niska samocena
- osłabienie koncentracji
- myśli i próby samobójcze
- nadmierna senność lub bezsenność
- przemęczenie
- spadek libido
- zbyt duży albo zbyt mały apetyt
Jeśli zatem pojawiają się takie objawy, mogą one świadczyć o pojawiającej się depresji. Niestety, zdarza się, że osoby, które na nią chorują, dobrze się kamuflują, dlatego z zewnątrz trudno ocenić, że rzeczywiście mają on takie trudności.
W jaki sposób leczy się depresję?
Skuteczne leczenie depresji Łódź jest możliwe. W tym celu stosuje się dwie metody, które mogą się uzupełniać – to farmakoterapia oraz psychoterapia.
Przepisane przez psychiatrę leki to najczęściej nieselektywne i selektywne inhibitory wychwytu noradrenaliny i serotoniny. Rezultaty stosowania można zauważyć po kilku tygodniach. Niekiedy konieczna jest zmiana leku, gdy nie daje on pożądanych rezultatów.
Wspólnie z lekami przeciwdepresyjnymi wykorzystuje się także psychoterapię, która prowadzona jest przez psychoterapeutę. W łagodniejszych przypadkach stosowana jest sama psychoterapia.
Z depresją nie ma żartów. Gdy zauważamy jej objawy, nie należy ich lekceważyć i warto skorzystać z profesjonalnej pomocy lekarza psychiatry.
Poradnie specjalistyczne
kliknij,aby wybrać keyboard_arrow_up
Badania diagnostyczne
kliknij,aby wybrać keyboard_arrow_up
Rehabilitacja
kliknij,aby wybrać keyboard_arrow_up
Poradnia POZ
kliknij,aby wybrać keyboard_arrow_up