fbpx
Adres: ul. Stefana 2, Łódźkeyboard_arrow_down

Lokalizacja Centrum Medycznego PROFAMILIA

Godziny otwarcia: zobaczkeyboard_arrow_down

Godziny otwarcia

Poniedziałek 700 - 2000
Wtorek 700 - 2000
Środa 700 - 2000
Czwartek 700 - 2000
Piątek 700 - 2000
Sobota nieczynne
Niedziela nieczynne
+48 (42) 288 11 20
Umów wizytę+48 (42) 288 11 20 keyboard_arrow_right
Rejestracja ON-LINE
RejestracjaON-LINE keyboard_arrow_right
Facebook
+48 (42) 288 11 20
Umów wizytę+48 (42) 288 11 20 keyboard_arrow_right
Rejestracja ON-LINE
RejestracjaON-LINE keyboard_arrow_right

Zdawać by się mogło, że to prosty układ i że zakłócenia w jego pracy nie są zbyt poważne. Tymczasem i mięsień, który wprawia krew w ruch, i sama krew, i żyły i tętnice są i skomplikowane (weźmy pod uwagę krew, która pomimo intensywnych badań nie odkryła przed naukowcami wszystkich swoich tajemnic) i poważne bywają zakłócenia jego pracy, o konsekwencjach nie wspominając. W dzisiejszym wpisie nie skupimy się jednak na chorobach układu krążenia, lecz przyjrzymy się badaniom, które pomogą ustalić co dolega sercu, w jakim stanie znajdują się naczynia przewodzące, dadzą obraz o składzie krwi.

Podstawowe badania układu krążenia

Pierwszym, najbardziej popularnym i najczęściej zalecanym badaniem jest morfologia krwi. Informacje w podstawowym badaniu zawierającym dane o ilości m.in. hemoglobiny, płytek krwi pozwalają na określenie stanu, w jakim znajduje się organizm i wczesne wykrycie wielu chorób np. nowotwory, stany zapalne, choroby trzustki. W razie potrzeby lekarze zalecają wykonanie morfologii pełnej, a więc zawierającej badania poziomu glukozy, profil lipidowy, wskaźniki wątrobowe. Drugim najbardziej znanym badaniem układu krążenia jest pomiar ciśnienia, czyli określenie siły z jaką krew pompowana przez serce uderza o ścian tętnic. Kolejnym znanym badaniem dotyczącym w szczególności serca jest EKG. Dzięki informacjom zebranym przez elektrody rozmieszczone na ciele pacjenta wiadomo, czy jego serce jest dokrwione, czy nie przeszło zawału, czy nie ma na nim blizny i czy zastawki właściwie pełnią swoją rolę. Pełniejszy obraz stanu serca daje USG, które pozwala zobaczyć organ, ocenić jego stan i stwierdzić czy np. nie ma pogrubionych ścian, w worku osierdziowym nie występuje płyn, czy kurczliwość jest prawidłowa. Badanie USG (Dopplera) wykorzystuje się także do sprawdzenia drożności tętnic i żył.

Inne badania układu krążenia

Badań układu krążenia jest całe mnóstwo. Wspomniane wcześniej zabiegi, są podstawowymi, bezinwazyjnymi, pozwalającymi na pierwsze ustalenie przyczyn kłopotów. Gdy wykażą one i wiadomo już, że układ krwionośny nie funkcjonuje prawidłowo, pacjenci kierowani są na dalsze, bezinwazyjne (holter, echo serca czy RTG klatki piersiowej) i inwazyjne badania specjalistyczne (koronografia – badanie tętnic doprowadzających krew do serca, koronoplastyka – poszerzanie naczyń krwionośnych, cewnikowanie serca w celu ustalenia ciśnienia w poszczególnych jamach serca i w naczyniach z niego wychodzących).

Kiedy przeprowadza się badania układu krążenia?

Jako społeczeństwo nie mamy powodu do dumy – choroby układu krążenia i zgony z ich powodu znajdują się u nas w czołówce. Niezdrowy tryb życia, w szczególności niewłaściwa dieta, niska aktywność fizyczna, nadmierne kilogramy sprawiają, że doskwierają nam różne dolegliwości, co więcej zaczynają pojawiać się u coraz młodszych pokoleń, a my jak na złość unikamy wizyt u lekarza, nie badamy się, nie sprawdzamy dlaczego nie możemy zaczerpnąć oddechu, a serce bije w takim tempie, jakby miało wyskoczyć z klatki piersiowej. Efekt jest taki, że gdy już do lekarza lub szpitala trafimy, choroba jest już w zaawansowanym stadium.

Jak odwrócić niekorzystne statystyki?

Po pierwsze zmienić tryb życia – więcej się ruszać, zdrowo odżywiać. Po drugie – nie unikać lekarza, nie unikać zaleconych badań. Musimy pamiętać o tym, że większość chorób nie boli, rozwija się w początkowych stadiach po cichu (np. nadciśnienie zanim da o sobie znać doprowadza do uszkodzeń wielu narządów). Musimy pamiętać też, że z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na różne choroby. Dlatego profilaktyka jest tak ważna. Warto skorzystać z licznych programów, w ramach których prowadzone są działania zwiększające świadomość społeczeństwa i badania, np. w ramach CHUK można było skorzystać z pomiaru ciśnienia tętniczego krwi oraz badania biochemicznego.

Chorobom układu krążenia można zapobiegać, można je leczyć i cieszyć się komfortem życia. Ale żeby wiedzieć, że się pojawiły, że się rozwijają trzeba poddawać się badaniom.

Poradnia POZ
w ramach kontraktu NFZ

Centrum Medyczne PROFAMILIA NFZ

Poradnia lekarska ogólna
dla dzieci i dorosłych

Centrum Medyczne PROFAMILIA

Opieka medyczna dla całej rodziny

Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej świadczy swoje usługi w ramach kontraktu zawartego z NFZ

zobacz więcej keyboard_arrow_right

Centrum Medyczne PROFAMILIA

Programy profilaktyczne

Oferujemy bezpłatne programy profilaktyczne finansowane ze środków Unii Europejskiej oraz programy realizowany w ramach umowy z NFZ.

zobacz więcej keyboard_arrow_right

Centrum Medyczne PROFAMILIA

Współpraca w firmami ubezpieczeniowymi

Jesteśmy partnerami medycznymi wielu towarzystw ubezpieczeniowych oraz ogólnopolskich sieci medycznych.

zobacz więcej keyboard_arrow_right

notifications_none

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

clear