Próba wysiłkowa jest badaniem elektrokardiograficznym, pozwalającym specjalistom kardiologom na dokonanie oceny wydolności fizycznej organizmu danego pacjenta. Umożliwia również ocenę stanu pacjenta po przebytym zawale, dokonanie diagnozy przyczyn, dla których pojawiają się dolegliwości bólowe w obrębie klatki piersiowej oraz daje odpowiedź na pytanie, czy u konkretnej osoby występują objawy niedokrwiennej choroby serca, czy też nie.
Na czym polega EKG wysiłkowe?
W czasie trwania testu wysiłkowego, pacjent poddawany próbie ma za zadanie wykonywać ćwiczenia chodząc na bieżni. W trakcie wysiłku fizycznego stan układu krążenia jest stale monitorowany poprzez elektrokardiograf. Podobnie jak podczas „zwykłego” badania EKG pacjent oklejony jest elektrodami na klatce piersiowej. Tempo ćwiczeń podczas próby jest zwiększane, a pacjent poddawany coraz większemu obciążeniu fizycznemu, w celu zdiagnozowania jak serce i układ krążenia znoszą rosnący wysiłek. Podczas ćwiczeń organizm wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na tlen, krew szybciej krąży przez naczynia wieńcowe. Jeśli pacjent ma niewydolne naczynia krwionośne, przy dużym wysiłku fizycznym serce przestaje nadążać z funkcją pompowania krwi i pojawiają się objawy niedotlenienia mięśnia sercowego.
Badanie EKG wysiłkowe jest proste i nieinwazyjne, dlatego lekarze zalecają je swoim pacjentom między innymi w celu dokonania diagnozy w kierunku niewydolności serca, czy stosują u osób z wszczepionym rozrusznikiem, aby dokonać kontroli funkcjonowania tego urządzenia. Pamiętać jednak należy, że diagnostyka za pomocą badania wysiłkowego nie jest przeznaczona dla osób, które właśnie przebyły zawał serca, mają zaawansowaną jego niewydolność, dławicę (dusznicę) piersiową niestabilną, groźne zaburzenia rytmu, świeże procesy zakrzepowe, czy zdiagnozowane wady serca.