Nowoczesna metoda obrazowania za pomocą USG zlecana jest przez lekarza poprzez wypisanie skierowania z informacją zawierającą wskazanie, jakiego obszaru ciała diagnostyka ma dotyczyć i co wyjaśnić. Ponieważ jednak w badaniu ultrasonograficznym nie wykorzystuje się energii jonizującej, posiadanie skierowania nie jest warunkiem koniecznym do wykonania USG Łódź, które przeprowadzamy w Centrum Medycznym PROFAMILIA.
Na czym polega badanie USG?
Podstawowym atutem badania wykonywanego za pomocą USG jest jego nieinwazyjność. To metoda całkowicie bezpieczna dla pacjenta, stąd stosuje się ją już u nienarodzonych dzieci w łonie matki, co pozwala monitorować prawidłowość rozwoju płodów. Jednocześnie USG należy do gamy badań o bardzo wysokiej dokładności diagnostycznej, a dzięki temu pozwala wykluczyć lub potwierdzić wiele podejrzewanych schorzeń na wstępnym etapie wydawania rozpoznania lekarskiego. Ważną zaletą badania ultrasonograficznego jest fakt przeprowadzenia go w czasie rzeczywistym, z niemal niezauważalnym opóźnieniem w pojawiającym się obrazie, co oznacza, że lekarz może badać wewnętrzne struktury ciała pacjenta i obserwować ich pracę na bieżąco, np.: monitorować perystaltykę jelit pacjenta, albo poruszanie się innych struktur organizmu.
Jak powstaje obraz na ekranie aparatu USG?
Diagnostyka ultrasonograficzna opiera się na obserwacji przez specjalistę obrazu powstającego na monitorze. Do obrazowania wykorzystuje się fale akustyczne, niesłyszalne dla ludzkiego ucha, charakteryzujące się wysoką częstotliwością (zakres od 1 do 10 MHz). Bezinwazyjnie i bez bólu przenikają one do wnętrza ciała i nie uszkadzając struktur komórkowych rozprzestrzeniają po organizmie. Poszczególne narządy odbijają fale akustyczne w odmienny, specyficzny dla siebie sposób, co pozwala na wyodrębnienie i rozpoznanie ich struktury. Aparatura do ultrasonografii tworzy z odbić fal obrazy, które dają możliwość oceny ewentualnych odchyleń od normy i postawienia diagnozy. USG jest zatem, w przeciwieństwie do badania RTG, czy innego, wymagającego interwencji poprzez wprowadzenie czynnika kontrastującego, badaniem bardzo bezpiecznym i dzięki temu walorowi można je powtarzać wielokrotnie, nawet w bardzo krótkich odstępach czasowych.
Ultrasonograf pozwala lekarzom zajrzeć w głąb ludzkiego ciała i ocenić jakość i sposób funkcjonowania narządów wewnętrznych, ale także różnorodnych struktur ciała, takich jak stawy czy mięśnie. Dlatego też badanie USG często zalecane jest przez specjalistów ortopedii, na przykład w momencie wystąpienia u pacjenta kontuzji. Nie jest jednak możliwa ocena stanu kośćca tą metodą, podobnie jak powietrze w płucach, czy przewodzie pokarmowym nie przepuszcza ultradźwięków. Do badania tych obszarów stosuje się inne techniki, takie jak rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową.